VENTOLIN

Ventolin je Live PA projekt Davida Doubka. Live PA je zvláštní název pro elektonickou hudební performance. Živé hraní s elektronickými nástroji je něco mezi djingem a vlastní hrou, odtud to jméno. Znamená to „live personal appearance“, tj. že se člověk naživo ukáže, což tak pěkně vystihuje ironii a záludnost takového hraní. Živým hraním to pro mě začalo. Studiová práce se ovíjí z něj.

Ovlivnila mě spousta věcí, ale nejhlouběji mám v sobě zarytý zvuk jednoho vinylového singlu s klasickou nahrávkou Blackbird od Jammie Jeffersona – nejde až tak o tu skladbu samotnou jako o zvuk – rozladěné analogové varhany, šum, kolísání, nedokonalost a naléhavost. Kvůli tomu mám rád i primitivní zvuk raného techna z Detroitu, Chicaga a odevšad, experimentátory ze 70. let, Italské a indické disko z 80. let. Taky se hrozně rád dívám na dokument o Harry Partchovi, jak tam chodí ve svém domě z místnosti do místnosti a hraje na obří marimby. A rád tančím.

Pracuju s realnými hardwarovými nástroji a sekvencery, počítač používám jenom k nahrávání. Hardware používám kvůli živému hraní, protože jsem měl pocit, že počítače performery příliš pohlcují a komunikace s publikem nefunguje moc dobře. Analogové nástroje navíc zní jinak, mají jinou energii, než virtuální nebo nasamplované nástroje.

Ventolin začal náhodou jako můj boční projekt v roce 2007 a během dalších dvou let úspěšně objížděl Čechy a Slovensko, vystupoval společně s Modeselektor, The Presets, absolvoval turné s Midilidmi k desce Hastrmans…., v červnu 2009 vyšlo EP Mžitky (Mikinikill). Pak ho trochu zastínil můj druhý projekt, kapela Kazety, která taky vydala v roce 2009 desku a dva roky intenzivně koncertovala. V roce 2011 jsem pocítil potřebu se k Ventolinovi vrátit a udělat velkou desku. LP Totem vyšlo na konci října 2012, kdy Ventolin vyrazil na Totem tour, které začalo společnou šňůrou s Midilidmi na Moravě a Slovensku. Totem byl oficiálně pokřtěný v Praze (společný koncert s Midilidi, PPU a Jamesem Murphym (LCD Soundsystem) a Brně na Itch My Hahaha (party na konec světa s Legoweltem).